40 de milioane pentru cartelul media din Romania
Spaga pentru cartelul media pe timp de criza
Guvernul Romaniei printr-o ordonanta doreste sa imparta 40 de milioane de euro din bani publici unor televiziuni in cadrul unei campanii de informare a publicului. Pe timpul restrictiilor in baza ratingurilor aparute toate televiziunile si-au marit audientele si implicit veniturile din publicitate, deoarece cetatenii Romaniei au accesat mult mai multe informatii prin intermediul posturilor de televiziune si pe retelele de social media
Aceasta suma ar fi acoperit contravaloarea a 4000 de ventilatoare sau a doua linii de productie automatizate de masti de protectie pentru cetateni
55% televiziuni
23%publicatii online
12% posturile de radio(8% posturile regionale de radio)
5 % pentru reviste
4% outdoor
1% pentru material de publicitate
