Măgărușul coleric

40 de milioane pentru cartelul media din Romania

Spaga pentru cartelul media pe timp de criza

Guvernul Romaniei printr-o ordonanta doreste sa imparta 40 de milioane de euro din bani publici unor televiziuni in cadrul unei campanii de informare a publicului. Pe timpul restrictiilor in baza ratingurilor aparute toate televiziunile si-au marit audientele si implicit veniturile din publicitate, deoarece cetatenii Romaniei au accesat mult mai multe informatii prin intermediul posturilor de televiziune si pe retelele de social media

Aceasta suma ar fi acoperit contravaloarea a 4000 de ventilatoare sau a doua linii de productie automatizate de masti de protectie pentru cetateni

55% televiziuni

23%publicatii online

12% posturile de radio(8% posturile regionale de radio)

5 % pentru reviste

4% outdoor

1% pentru material de publicitate

Este inacceptabil ca Guvernul Romaniei sa dea din bani publici 40 milioane de euro in contextul economiei de piata,,evidenta subventie” si obligativitatii posturilor de televiziune si a produselor media de a informa gratuit cetatenii Romaniei in baza ordonantelor militare.

Acest tip de abordare din partea Guvernului este identic cu cel al predecesorilor:Ponta, Nastase, Dragnea care au incercat sa-si cumpere notorietatea prin imblanzirea cartelurilor media din Romania.Este o decizie care se vrea sa fie luata fara sa fie dezbatuta!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *